top of page

Mit nézz meg az alaprajzon?

SF Ingatlan

Az alaprajznak óriási szerep jut otthonod tervezésében. Segít átgondolni például, hogy a helyiségek illeszkednek-e az igényeidhez. De mit kell ahhoz megnézni az alaprajzon, hogy időben kiderüljön, ha valami nem stimmel?


#1 Funkcionalitás

Az első, amit nézz meg az alaprajzon, az a funkcionalitás. Tehát hogy ha a ház az adott alaprajz alapján készül el, akkor tökéletesen elégedett leszel-e vele, úgy fog-e funkcionálni, ahogyan azt te szeretnéd!


A helyiségek logikai felosztása és megfelelő kialakítása kulcsfontosságú a gyakorlati praktikum szempontjából. Alaposan gondold végig a mindennapi életeteket. Mi teszi ki a napi rutint? Milyen szokások jellemzik mindennapjaitok?


Ne hagyd figyelmen kívül a legapróbb részleteket sem: Hol tartjátok a takarító eszközöket? Hogyan pakoltok ki az autóból a nagy bevásárlások után? Hányan szoktatok egyszerre tévét nézni? Mennyi szobanövényt tartotok a lakásban? Ezek az apró részletek segítenek meghatározni, hogy az egyes helyiségekben mekkora térre van szükség, milyen bútoroknak kell elférniük, merre nyíljanak az ajtók és így tovább.


#2 Méretek

A méretarány (vagyis az arányos kicsinyítés) sokat segít abban, hogy jól eligazodj az alaprajzon. Ha nem méretarányos a rajz, az komoly problémákat okozhat, könnyen tévútra vezethet. Például nem fogod látni, hogy a falak vastagsága pontosan mennyit csíp le az alapterületből.


Ha viszont méretarányos az alaprajz, akkor előre láthatod, hogyan viszonyul egymáshoz a helyiségek mérete. Nézd meg, hogy a hálószoba vagy a nappali mérete megfelelő-e, vagy esetleg még a lehetőségekhez mérten alakítanál ezen!


Az ideális szobaméretet a legjobban úgy tudod meghatározni, ha az ismerőseid körében keresel olyan helyiségeket, amelyeket példaként vehetsz. Így látod majd, hogy milyen szobaméreteket tudsz elképzelni a saját házadban is. Fontos, hogy a szokásaid és a vágyaid is gondold végig, mivel ezek fogják meghatározni azt, hogy milyen berendezés kerül majd az egyes szobákba!

Az egyes helyiségek leendő funkcióját érdemes megjelölni az alaprajzon. Így láthatod előre, ha például a hálószoba nem elég elszeparált a közösségi terektől, és még időben lehet változtatni.


A jó alaprajzokon negyedkörívvel van jelölve az ablakok és az ajtók nyílásának iránya. Így pontosan tudsz számolni például a melléjük kerülő bútorok elhelyezésénél. A nyílászárók pontos jelölése mellett fontos, hogy a fűtőtestek, kapcsolók, csapok, lefolyók helye és mérete is világosan látható legyen.


Gondolj a víz- és áramforrások elhelyezésére a konyhában, például a hűtő, a tűzhely és a mosogató szempontjából. Az étkező méretére is ügyelj, hogy a terített asztal és a vendégek kényelmesen elférjenek. Javasolt legalább kb. 60 cm helyet hagyni az asztal és a fal között. Ügyelj arra is, hogy a mellékhelyiség ne nyíljon közvetlenül a konyha vagy az étkező területére!

A garázzsal kapcsolatban is van egy fontos tudnivaló! Ha a garázs része a háznak, fontos, hogy a lakótér és a garázs között legyen egy úgynevezett "zsilip helyiség". Ennek biztonsági okai is vannak, valamint a hőmérséklet-különbség és a hangok felfogása szempontjából is lényeges.


#3 Tájolás

A tájolást nagyon fontos feltüntetni az alaprajzon – különösen az ablakok és helyiségek kialakítása szempontjából.


Ez segít abban, hogy előre tudd, mennyi természetes fény jut majd az egyes helyiségekbe. Ez nem csak a rezsiköltség miatt érdekes, hanem jelentősen befolyásolja a lakás hangulatát is.


Előnyös, ha a leggyakrabban használt helyiségekbe jut a legtöbb napfény. Javasolt, hogy a nappali, étkező, dolgozószoba és terasz déli vagy délkeleti fekvésű legyenek. Ellenben a hálószoba esetében kedvező, ha keleti fekvésű, hiszen a napfelkelte fényére ébredni sokkal kellemesebb élmény.


#4 Közvetlen környezet

Az ingatlan közvetlen környezete kiemelten fontos egy otthon kiválasztásánál. Az épület helyzete, a környező házak és az utca arculata mind befolyásolják az otthon kényelmét és esztétikáját. Figyelembe kell venned, hogy az a stílusú ház, amilyet szeretnél, az illik-e az utca szövetébe, látképébe. A homlokzat és az ablakok állapota, valamint a kert vagy terasz rendben tartása mind olyan tényezők, amelyek meghatározhatják az otthon értékét és élvezetét.


Emellett érdemes megvizsgálni a környék infrastruktúráját. Az elérhető intézmények, bevásárlási lehetőségek és tömegközlekedés minősége meghatározó tényező. Egy jó elhelyezkedésű otthon könnyebb hozzáférést biztosít az alapvető szolgáltatásokhoz és a kényelmi lehetőségekhez, ami hozzájárul az életminőség javításához. Ezért fontos, hogy a leendő otthon környezetét is alaposan átgondoljuk és értékeljük az ideális döntés meghozatala előtt.


Ehhez is nyújthat némi segítséget az alaprajz, hiszen megmutathatja, hogy merre néznek az ablakok, vagy hogy milyen közel van az utcafronti kerítés.



Ha Székesfehérváron szeretnél új otthont találni a családod számára, akkor ne habozz hozzánk fordulni! Csak kattints ide, és máris közelebb kerülsz álmaid lakásához!


Ha érdekelnek korábbi munkáink is, ide kattintva megnézheted korábbi projektjeinket is, vagy nézz körül a referenciákat tartalmazó galériában! Ajánljuk figyelmedbe Rólunk oldalunkat is, hogy minél jobban megismerhess minket, a blogunkon pedig további hasznos cikkeket találsz! Kövess minket a Facebook-on és az Instagramon is, hogy ne maradj le az újdonságokról sem!

Commentaires


  • Facebook
  • Instagram
bottom of page