top of page

Megéri hitelből ingatlant venni befektetésnek?

SF Ingatlan

Ha ingatlant vásárolsz befektetés gyanánt, felmerülhet a kérdés, hogy ehhez megéri-e hitelt felvenni. Ebben a cikkben alaposan körbejárjuk ezt a témát!


FONTOS: Ez egy véleménycikk, amely nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az SF | Ingatlan nem vállal felelősséget a megfogalmazott tippekért!


Miért éri meg ingatlant venni befektetés gyanánt?

Amikor befektetésekről van szó, van egy szempont, amit mindig mindenki igyekszik szem előtt tartani. Ez a szempont nem más, mint az értékállóság. Bármit is vásárolsz befektetés gyanánt, biztosan te is ügyelsz rá, hogy értékkövető terméket válassz. Hiszen bármibe is fekteti a pénzét az ember, fontos, hogy idővel jobb áron tudja eladni, mint amennyiért vásárolta. Ez a jobb ár sokszor nem csupán egy inflációkövető árnövekedést jelent, hanem még ennél is nagyobb értékkövetést.


Ha abból indulunk ki, hogy egykor (10-20 évvel ezelőtt) mennyibe került egy ingatlan, és hogy most mennyiért lehet házat, illetve lakást vásárolni, egyértelműen megállapítható, hogy az ingatlan értékkövető terméknek számít.

Ha az értékkövetés komoly méreteket ölt, akkor valójában már értéknövekedésről beszélhetünk. Az urbanizáció folyamatának köszönhetően a lakások és lakóházak (kiváltképp a városokban) tipikusan olyan termékek lettek, amelyeknél komoly értéknövekedést láthatunk.


Fontos látni, hogy az ingatlanok esetében ugyanakkor ez az értéknövekedés nem egyenletes eloszlású. Magyarországon az állami támogatások miatt az utóbbi időben jelentősen megugrott az értéknövekedés, bőven infláció feletti méreteket öltve.


Milyen drága ingatlant ajánlott vásárolni befektetésnek?

A fentiek alapján egyértelműen levonható a következtetés, miszerint:


ingatlant vásárolni jó befektetés.


Ezt a megállapítást viszont érdemes azzal kiegészíteni, hogy “felkapott”, fejlődő területen érdemes ingatlant vásárolni befektetési céllal. Ilyen lokációnak számít minden olyan település, ahol 

  • a munkahelyek bővülnek,

  • fejlődik az infrastruktúra (például közlekedési, oktatási beruházások),

  • a lakosság számának növekedése figyelhető meg.

Az ilyen helyeken sosem jelent majd gondot az ingatlan értékének megtartása és növelése, és ezáltal a bérbeadásuk vagy az értékesítésük is könnyen megy majd.


Ehhez azonban tartsd szem előtt, hogy NE kiugróan magas árú, luxus kategóriába tartozó ingatlant vásárolj! Az ilyen lakásoknak és házaknak mindig szűkebb a piaca. A legjobb, amit tehetsz, ha modern, jól felszerelt, 2-3 szobás lakást vásárolsz, hiszen ezt könnyen ki-, illetve el fogod tudni adni, és egész biztosan őrizni fogja az értékét.


Ahelyett, hogy veszel egy nagyon drága, egyértelműen elitnek számító ingatlant befektetés gyanánt, inkább vásárolj két kisebbet. Így jóval nagyobb lesz a mozgástered minden értelemben.

Megéri hitelből ingatlant venni befektetésnek?

Még hiányzik némi pénz a teljes összeghez, de nem akarok tovább várni – ez egy teljesen jogos gondolat, ha ingatlant szeretnél vásárolni, így befektetve a pénzed. Talán elsőre ellentmondásosan hangozhat, pedig teljesen logikus lehet ilyen esetben hitelt felvenni.


Mekkora önrésszel éri meg hitelt felvenni befektetési célú ingatlanvásárláshoz?

A hitel önrészét a Magyar Nemzeti Bank határozza meg. Leggyakrabban minimálisan 20%-ot szab meg az MNB, amennyiben a vásárolni kívánt ingatlan az egyedüli fedezet. Adott esetben például pótfedezettel ez akár lejjebb is tornázható, de ha befektetésről beszélünk, érdemes tartani a minimum 20%-os önrészt.


Amire ügyelj, hogy fix kamatozású forintalapú hitelt vegyél fel erre a célra, mert ezzel fogsz tudni hosszútávon, kockázat nélkül kalkulálni!


Mikor és hogyan fog megtérülni? (Meddig és miből törleszted a hitelt?)

Nem elhanyagolható szempont, hogy az ingatlanárak növekedését a bérleti díjak is követik. A bérleti díjak is emelkednek az évek során.


A legjobb, amit tehetsz, ha kiadod a hitel segítségével, befektetés céljából vásárolt ingatlant. A bérleti díj a törlesztőrészlet jelentős részét fedezni fogja. Sőt, ha 10-20 éves futamidejű, fix kamatozású forintalapú hitelt veszel fel, akkor idővel a bérleti díj növekedésével még jobb helyzetbe kerülsz! A törlesztő és a bérleti díj találkozni fognak: a bérleti díj fedezni fogja a hitel törlesztését.


Az első években talán ki kell valamivel egészítened a bérleti díjat ahhoz, hogy elegendő legyen a törlesztőrészlet fizetésére. A futamidő első harmadában vagy a felétől viszont már jó eséllyel teljesen fedezni tudja a bérleti díj a hitel törlesztését. A futamidő végén pedig nagyobb bérleti díjat is kaphatsz akár, mint amekkora a hitel törlesztője. (A lakástörlesztő díja egy garázs bérleti díjával megegyező összeg lehet, aminél értelemszerűen magasabb áron fogod tudni kiadni az ingatlanod.) Mindeközben pedig a lakás piaci ára is megugrik, így amikor eladod majd esetleg, akkor is egyértelműen profitot realizálhatsz.

Tanulság

A hitelek mozgatják a modern gazdaságot. Aki képes jól használni a hiteleket és az általuk nyújtott lehetőségeket, és betartja az alapvető (írott és íratlan) szabályokat velük kapcsolatban, az hosszútávon profitálhat belőlük. (Ehhez persze türelem kell, a hosszútáv jelen esetben nem csupán 1-2 évet jelent.)


Így aztán nincs olyan ellenjavallat, ami cáfolhatatlanul kimondja, hogy nem éri meg hitelt felvenni befektetés céljából történő ingatlanvásárláshoz. Mivel a befektetési célú lakásvásárlás nem a lakhatásról szól, nem jelent egy életre szóló elköteleződést sem. Ha szükséges, az ingatlan gyakorlatilag bármikor értékesíthető.


Ami kiemelten fontos, hogy megfelelő minőségű ingatlant kell vásárolni, megfelelő helyen! Ez fogja garantálni az értékállóságot és az értéknövekedést, azaz azt, hogy mindig jó áron kiadható és eladható lesz a lakás. Egy olyan nagyvárosban például, mint amilyen Székesfehérvár, jó befektetés ingatlant vásárolni. Ha szeretnéd ezt a lehetőséget megragadni, vedd fel velünk a kapcsolatot: ingatlanfejlesztő cégként biztosan fogunk tudni olyan lakást vagy házat mutatni neked, amit nyugodt szívvel megvehetsz befektetési céllal!

FONTOS: Ez egy véleménycikk, amely nem minősül befektetési tanácsadásnak! Az SF | Ingatlan nem vállal felelősséget a megfogalmazott tippekért!


Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is! És kövess minket a közösségi médiában, hogy ne maradj le a többi hasznos tartalomról sem!

Comments


  • Facebook
  • Instagram
bottom of page